Liseyi bitirdikten sonra ilk denemesinde üniversiteyi kazanamayan ya da kazansa bile istediği bölüme giremeyenler, tekrar bir hazırlık sürecine girer. Bu aşamada farklı bir yol izlemek ve uzman öğretmenlerin desteğiyle hareket etmekte fayda vardır. Mezunlar için üniversite hazırlık kurslarında; lise eğitimine devam eden öğrenciler için ayrı mezun öğrenciler için ayrı sınıflar oluşturulur. Bu sayede okul derslerinden bağımsız hareket eden öğrencilere özel olarak uygulanacak bir programla daha başarılı bir planlama yapılır. Öğrencinin de bu süreçte dershaneden bağımsız olarak kendi günlük hayatını doğru planlaması gerekir. YKS hazırlık kurslarında bu planlamada öğrencilere destek olması için rehber öğretmenler görev yapar. Özellikle sınavda başarılı olamaması nedeniyle motivasyon kaybı yaşayanlarda; iki, üç ya da daha fazla kez sınava girerek istediği sonuca ulaşamayanlarda, umutsuzluk emareleri ortaya çıkabilir. Bunu yenmek, sadece profesyonel alan öğretmenleri ve danışmanlarla mümkündür.

Mezunlar Üniversiteye Hazırlanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Üniversite sınavına ikinci kez girmesi gerekenler, en iyi üniversite hazırlık kurslarını araştırmadan önce ilk etapta neden istedikleri sonucu alamadıklarını düşünmelidir. Bir insanın kendi doğrularının ve yanlışlarının farkında olması, sınav hazırlığı aşamasında oldukça faydalıdır. Mezun bir öğrenci kendisine ilk önce şu soruları sormalıdır:

  • İstediğim netleri elde edemememin sebebi nedir?
  • Hangi konuları çalışmamam, beni bu sonuca götürdü?
  • Günlük hayatımda sınav sonucumu etkileyen problemler var mı?
  • Boş vakit-çalışma zamanı dengesini doğru ayarladım mı?
  • İnsanların benim moralimi bozmasına izin verdim mi?
  • Sınav kaygısı-heyecanı yaşadım mı?

Tüm bu soruların cevaplarını doğru bulabilmeniz için doğru üniversite hazırlık deshanesini tercih ederek rehber öğretmenlerin yönlendirmeleriyle sorun tespiti yapmalısınız. Bu sorun tespitinin hatasız yapılması, size kesin çözüm yolları sunar.

Mezunlar İçin Üniversite Hazırlık Kurs Seçimi

Mezun velileri, kurs seçiminde bazı kriterlere dikkat etmelidir. Bu kriterlerin başında öğrencinin ihtiyaç duyduğu konularda yeterince etüt desteği verilmesi gelir. Bu sayede zorlanılan konuların soru çözümleri ile pekiştirilmesi sağlanır. Aynı zamanda tercih edilecek kurumun fiziki imkânları da önemlidir. Yeterince geniş çalışma alanlarına sahip bir kütüphane, teknolojik imkânlarla donatılmış sınıflar ve etüt odaları gibi olanakların sunulması sayesinde öğrenci vaktini dolu dolu geçirebilir.

Üniversite sınavına hazırlık kurslarında öğretmenlerin alanında deneyimli ve her konuya hâkim olması da gerekir. Her soru tipine hâkim öğretmenler, öğrenciye bildiklerini aktarabilme noktasında da yeterli olmalıdır. Tüm bunların hangi dershanede olduğunu öğrenmek için yakın çevrenizde dershaneye giden kişilerden bilgi alabilir, internet üzerinden araştırma yapabilir ya da bizzat kurslara giderek tüm imkânları yerinde inceleyebilirsiniz.

Mezunlar İçin Üniversite Hazırlık Kursları Nasıl Olmalı?

Üniversite hazırlık kursu, tüm şartlarını ve ortamını öğrencilerine yönelik olarak düzenlemelidir. Burada hedef ticari başarıdan ziyade öğrencinin başarısı olmalıdır. Tabii ki salt başarı anlayışı, öğrenciyi aşırı hırsa ve çevresindeki herkesi düşman gibi görmeye itebilir. Bu nedenle öğrencinin hem psikolojik hem de mental olarak sınava hazırlanması önemlidir. Bunun için konser, seminer gibi farklı organizasyonlar düzenlenebilir.

Ankara’da üniversiteye hazırlık için MATBİR eğitim kurumlarını tercih ederek çocuğunuz için en doğru kararı verebilirsiniz. Yaz kampıyla üniversiteye hazırlık startını veren MATBİR, öğrencileri sadece sınava değil hayata da hazırlar. Gerekli rehberlik yönlendirmeleri, zorunlu etüt gibi uygulamaları ile sağlıklı bir süreç için gereken her şey yapılır. Siz de uzun yıllara dayanan tecrübesiyle öne çıkan bu kurumu tercih ederek başarıya giden yolda önemli bir adım atabilirsiniz.

Verimli bir şekilde ders çalışamıyor musunuz? Verimli ders çalışma için 10 etkili teknik yazımızı okuyabilirsiniz.

Mezunlar İçin Üniversite Hazırlık Kurslarının Fiyatları

Üniversite hazırlık kursları fiyatları, velilerin seçimlerini belirleyen önemli detayların başında gelir. MATBİR’in sunduğu avantajlı fiyatlar sayesinde velilerin zorlanmadan çocuklarına kaliteli bir eğitim aldırması sağlanır. Her biri alanında başarılarını kanıtlamış öğretmenler ve fiziki olanakları yeterli binalar ile hizmet veren kurumumuzda, sınıfların çok kalabalık olmaması, her öğrenci ile birebir ilgilenilmesini olanaklı kılar. Öğrencilerin birbirleriyle olan olumsuz diyaloglarında ya da öğretmenlere karşı yapılan saygısız davranışlarda, gerekli yaptırımlar uygulanarak, huzursuzluk yaratacak durumların önüne geçilir. Aynı zamanda dışarıdan gelinecek tehlikelere karşı da bina girişinde yeterli koruma sağlanır. Siz de MATBİR farkına güvenerek mezunlar için üniversite hazırlık kursları arayışınıza doğru bir kararla nokta koyabilirsiniz.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) örnek sorularını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

ÖSYM Örnek Sınav Soruları

ÖSYM Örnek Sınav Soruları