Öğrencilerini başarıya ulaştıracak verimli  ders çalışma, belirli bir amaç uğruna öğrenme performansınızı en üst düzeye çıkarmaktadır. Bu durum çok uzun saatler ders çalışmayla aynı şey değildir ve çoğu zaman karıştırılır. Verimli ders çalışma daha kısa süreli ve etkili olurken, uzun saatler çalışmaya eşdeğerdir.

Kızılay’da dershaneye gitmek isteyenlere bir önerimiz var! Kızılay bölgesinde dershane seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz? Hemen tıklayın!

Örneğin; verimli ve saat planlaması yaparak çalışan bir öğrenci düşünelim. Bu öğrenci bilgilerini pekiştirmiş ve daha dinç şekildedir. Saatlerce çalışan bir diğer öğrenci de oldukça yorgun olur. Belli süre sonra öğrenci için verimli bir çalışma olmayacaktır. Bu aşamada öğrencileri başarıya ulaştıracak 10 etkili ders çalışma tekniklerinden bahsedeceğiz.

  1. Öncelikli Olarak Hedef Belirlemesi Yapmalısınız.

Bu sayede planlı ve bilinçli bir çalışma olacaktır. Hedefiniz olmadan bir düzen olmayacağını da söyleyebiliriz. Hedefinizi çalışma alanınızın bulunduğu alanlara yerleştirerek, sürekli göz önünde bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede bilinçaltınıza işleyecektir.

  1. Çalışma Sırasında Zaman Yönetimi, Plan ve Programlama Oldukça Önem Taşır.

Plansız, programsız bir çalışma olmayacağını söylemekte yarar var. Bunun yanı sıra zaman yönetimi devreye girer. Çalışma sürelerinizi ve mola sürelerinizi dengeli şekilde ayarlamanız gerekir. Mola sürenizi çok yüksek tutmanız, dersten kopmanıza sebebiyet verecektir. Aynı şekilde ders çalışma sürenizi de uzun tutmanız konsantrasyonunuzun dağılmasına sebebiyet verecektir.

  1. Çalıştığınız Ortam Önemlidir.

Ortamın dağınık, kirli, soğuk, ışık almayan veya çok sıcak ortamlar olmasından kaçınmanız gerekir. Bu ortamlar konsantrasyonu düşüren etkenler arasında yer alır. Bu yüzden çalışılan alanı iyi seçmek önem taşımaktadır. Mola sürelerinde alanı havalandırmak da buna ek seçenek olabilir.

  1. Etkili Dinleme Yöntemi Önemlidir.

Dinleyici etkin şekilde dinlemek gerekir. Bu durum daha verimli bir çalışma imkânı sunar. Dinleyici etkin bir şekilde dinlendiği zaman başarı oranı daha yüksek olacaktır. Bu sırada tüm algınız dinleyicide olacağı için verimli bir çalışma alanı olacaktır.

  1. Ders Dinleme Sürecinde Not Tutmayı İhmal Etmemelisiniz.

Ders esnasında en önemli noktalardan birisi not tutmaktır. Yazma yöntemiyle ders çalışmak her zaman doğru bir yöntem olmuştur. Bu sayede not tutup, dinlemek bilgiyi daha kalıcı bir hale getirecektir.

  1. Ders Sonunda Konuları Tekrar Etmelisiniz.

Bu tekrarlar günlük, haftalık ve aylık tekrar yapmalısınız. Tekrar sonralarında soru çözümünü ihmal etmemelisiniz.  Konu tekrarlarında anlaşılmayan yerler not edilerek tekrar çalışılmalıdır.  Bu durumu aksatmadan yapmanız verimli ders çalışma açısından size fayda sağlayacaktır.

  1. Gün İçerisinde Öğreneceğiniz Konuyu Gözden Geçirmelisiniz.

Gün içerisinde öğreneceğiniz konuyu gözden geçirmeniz sayesinde konuya daha hâkim olacaksınız. Böylelikle konunun ne olacağı ve ne işleneceği konusunda bilgi sahibi olacaksınız. Bu durum konuya daha hâkim olmanızı sağlayacaktır.

  1. Konular Çok Uzunsa Konuyu Bölerek Çalışmalısınız.

Gün boyu konu çalışmak, çalışmanızı verimsiz hale getirecektir. Çalışmadan sonra kesinlikle soru çözümü yapmalısınız. Bu sayede bilgiler daha kalıcı hale gelecektir. Uzun olan konuları bölerek çalıştığınızda farkı sizde göreceksiniz.

  1. Ders Çalışma Yönteminde Ezberleme Teknikleri Yapabilirsiniz.

Ezber yöntemi, herkesin kullandığı yöntemler arasındadır. Bu durum her derse uyum sağlamayabilir. Bunu eğitmenleriniz eşliğinde ilerletebilirsiniz. Örneğin; formül ezberlemek yerine formülü anlayarak yapmanız sizin için daha faydalı bir çalışma olacaktır. Sözel bir derste kodlama yöntemi kullanabilirsiniz. Bu sayede, dersle alakalı o kodlamayı ezberlemeniz daha faydalı olacaktır. Çalışma alanınıza notlar ekleyerek veya çağrışım yöntemleri kullanarak çalışabilirsiniz.

  1. Kalabalık Arkadaş Ortamında Çalışma Her Zaman Güzel Fikir Gibi Gelse De Bu Durum Dezavantaj Olabilir.

Düzen ve konsantrasyonun çok fazla olduğu söylenemez. Bu yüzden bireysel çalışmaları ön planda tutmanız önemlidir. Kalabalık ortamlarda çalışmak, karışıklığa ve konsantrasyon eksikliğine sebebiyet verir. Bu yüzden gerektiğince kalabalık ortamlardan kaçınmak gerekir. Ayrıca sessiz ve sakin ortamları tercih etmelisiniz.

Başarıya Ulaştıracak Ders Çalışma Teknikleri

Başarıya Ulaştıracak Ders Çalışma Teknikleri

Başarıya Ulaşmak için Verimli Ders Çalışmanın Önemi

Verimli ders çalışma teknikleri, her öğrencinin uygulaması gereken teknikler arasındadır. Herkesin çalışma düzeni ayrı olsa da bu konuda ortak şey planlı ve düzenli çalışmaktır.

Verimli çalışmanın önemi bu süreçte devreye girer. Verimli çalışmak, konuyu anlamak ve etkin soru çözmekten geçer.

Dershaneye giden öğrenciler için her öğrenciye özel verimli ders çalışma programı düzenlenir. Bu plana uyum sağlayan öğrencilerin daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir.

Aynı şekilde dershaneye gitmeden sınava hazırlanmak mümkündür – ancak tek başına evde sınavda hazırlanmak çok zordur. Bu öğrencilerin de kendilerine göre program yapabilir.

Program yapmak önemli olduğu kadar bu programa uyum sağlamak da önemlidir. Başarılı bir gelecek için, hedeflerinize ulaşmak için bu teknikleri her zaman göz önünde bulundurmanız gerekir.

Dershanelerin (kurs merkezlerinin) üniversite sınavı için önemini okumanızı tavsiye ederiz. Hemen tıklayın!